Challenger Division and Training Ship Columbia Awards and Promotions

 

Bravo Zulu for Promotions

Bravo Zulu for Awards

Promotions Announced 11 November 2018

Petty Officer Barbara Eatmon was promoted to Petty Officer Second Class (PO2)

PO2 

 

NSCC Cadet Liam Young was advanced to Petty Officer Third Class (PO3)

Petty Officer Third Class

NLCC Cadet Dylan Suleiman was promoted to Able Cadet (LC-3)

Able Cadet

 

Also see photo gallery of the November Promotions and Awards


Promotions Announced 3 June 2018

NLCC Cadet Wesley Eatmon was promoted to Apprentice Cadet (APC)

Apprentice Cadet

 

Also see photo gallery of the June Promotions and Awards


Promotions Announced 15 April 2018

Petty Officer Gregory Plale was advanced to Chief Petty Officer (CPO).

Chief Petty Officer

 

Petty Officer Cody Ward was advanced to Petty Officer 2nd Class (PO2)

PO2

 

NLCC Cadet Adrian Diaz del Campo was promoted to NLCC Petty Officer 3rd Class (L-PO3)

L-PO3

 

NLCC Cadet Gavin Thompson was promoted to Able Cadet (LC-3)

Able Cadet

 

Also see photo gallery of the April Promotions and Awards


Promotions Announced 11 March 2018

NSCC Cadet Barbara Eatmon was advanced to Petty Officer Third Class (PO3)

Petty Officer Third Class

 

NLCC Cadet Adrian Diaz del Campo  was advanced to Able Cadet (ABC).

Able Cadet

 

Also see photo gallery of the March Promotions and Awards


Promotions Announced 10 February 2018

NSCC Cadet Danan Chott was advanced to Seaman (SN)

Seaman

 

 NSCC Cadet Rachel Buege was advanced to Seaman Apprentice (SA).

Seaman Apprentice

 

Also see photo gallery of the February Promotions and Awards


Promotions Announced 14 January 2018

NLCC Cadet Lori Ash was advanced to League Petty Officer First Class (L-PO1).

Petty Officer First Class

 

NSCC Cadet Simeon Elkins was advanced to Petty Officer Third Class (PO3).

Petty Officer Third Class

 

NSCC Cadet Jessica Boyer was advanced to Seaman Apprentice (SA).

Seaman Apprentice

 

NLCC Cadet Gavin Thompson was advanced to Apprentice Cadet (APC).  

Apprentice Cadet

 

Also see photo gallery of the January Promotions and Awards


Promotion Announced 17 December 2017

NSCC Cadet Lydia Elkins was advanced to Petty Officer Third Class (PO3).

Petty Officer Third Class

 

Also see photo gallery of the December Promotions and Awards


Promotions Announced 12 November 2017

NSCC Cadet Gregory Plale was advanced to Petty Officer First Class (PO1).

PO1

 

NSCC Cadet Samantha Tyssee was advanced to Petty Officer Second Class (PO2).

PO2

 

NSCC Cadet Liam Young was advanced to Seaman (SN).

Seaman

 

NLCC Cadet Rowdy Fosbinder was advanced to Apprentice Cadet (APC).

Apprentice Cadet

 

Also see photo gallery of the November Promotions and Awards


Promotions Announced 15 October 2017

NSCC Cadet Cody Ward was advanced to PO3.

 Petty Officer Third Class

NLCC Cadet Dylan Suleiman was advanced to Apprentice Cadet (APC).

 Apprentice Cadet

 

Also see photo gallery of the October Promotions and Awards


Promotions Announced 10 September 2017

NLCC Cadets Lori Ash and Jessica Boyer were advanced to L-PO2.

 League PO2

NSCC Cadets Barbara Eatmon and Camden Mathews were advanced to Seaman.

 Seaman

NSCC Cadet Danan Chott was advanced to Seaman Apprentice

 Seaman Apprentice

Cadet Jessica Boyer was discharged from TS Columbia and transferred to the Challenger Division.

 

Also see photo gallery of the September Promotions and Awards


Promotions Announced 11 June 2017

Cadet Cody Ward was promoted to Seaman (E-3).

Seaman 

Also see photo gallery of the June Promotions and Awards


Promotions Announced 9 April 2017

Cadets Lydia and Simeon Elkins were promoted to Seaman (E-3).

Seaman 

NLCC Cadet Barbara Eatmon was promoted to Apprentice Cadet (LC-2).

Apprentice Cadet

 

Also see photo gallery of the April Promotions and Awards


Promotions Announced 12 March 2017

Petty Officer Gregory Plale was promoted to Petty Officer 2nd Class (E-5).

PO2 

Seaman Samantha Tyssee was promoted to Petty Officer 3rd Class (E-4).

Petty Officer Third Class

 

NLCC Cadet Adrian Diaz del Camp was promoted to Apprentice Cadet (LC-2).

Apprentice Cadet

 

Also see photo gallery of the March Promotions and Awards


Promotions Announced January 2017

New Commanding Officer CDR Robert Douglas, SC, USN (ret) was commissioned as an NSCC Lieutenant Junior Grade and Executive Officer Shannon Ward NLCC OIC Sheila Douglas were promoted to Lieutenant Junior Grade (O-3).

Lieutenant Junior Grade 

League Cadets Lori Ash, Jessica Boyer, and Mark Negus were promoted to NLCC PO3.

L-PO3

 

NSCC Cadets Abigail Reyes, Cody Ward, and Liam Young were promoted to Seaman Apprentice (E-2).

Seaman Apprentice

 

Also see photo gallery of the January Promotions and Awards


Promotions Announced 13 November 2016

Cadet Andrew Negus was promoted to Seaman Apprentice (E-2).

Seaman Apprentice

Also see photo gallery of the November Promotions and Awards


Promotions Announced 9 October 2016

Cadet Breyden Scates was promoted to Seaman (E-3).

Seaman

Cadet Lori Ash was promoted to Able Cadet (LC-3).

Able Cadet

Also see photo gallery of the October Promotions and Awards


Promotions Announced 11 September 2016

PO1 Ian Bennett was promoted to Chief Petty Officer (E-7). .

Chief Petty Officer

 

League Cadet Matthew Plale was promoted to Ship's Leading Petty Officer (LC-7).

Ship's Leading Petty Officer

 

League Cadets Jessica Boyer and Mark Negus were promoted to Able Cadet (LC-3).

Able Cadet

 

Cadets Lydia and Simeon Elkins, and Kayden Busic were promoted to Seaman Apprentice (E-2).

Seaman Apprentice

Also see photo gallery of the September Promotions and Awards


Promotions Announced 5 June 2016

League Cadets Jessica Boyer and Mi-Cha O'Brien were advanced to Apprentice Cadet (APC)

Apprentice Cadet

Also see photo gallery of the June Promotions and Awards


Promotions Announced 14-15 May 2016

Petty Officer Noah Jones was advanced to Chief Petty Officer (CPO)

Chief Petty Officer 

Cadets Daniel Alonso and Aiden O'Brien were advanced to Seaman Apprentice (E-2)

Seaman Apprentice

League Cadets Dahlia Alonso, Heidi Ash, and Liam Young were advanced to Apprentice Cadet (APC)

Apprentice Cadet

Also see photo gallery of the May Promotions and Awards


Promotions Announced 3 April 2016

League Petty Officer Cody Ward was advanced to Ship's Leading Petty Officer (SLPO)

Ship's Leading Petty Officer

 

Petty Officer Ian Bennett was advanced to Petty Officer First Class

PO1

 

League Petty Officer Matthew Plale was advanced to Petty Officer First Class

Petty Officer First Class

 

League Cadet Lori Ash was advanced to Apprentice Cadet

Apprentice Cadet

 

League Cadet Osvaldo Castro graduated from the NLCC and advanced from TS Columbia to the Challenger Division.

Also see photo gallery of the April Promotions and Awards


Promotions Announced 10 January 2016

NSCC Cadet Gregory Plale was promoted to Petty Officer Third Class (PO3)

Petty Officer Third Class 

 

Also see photo gallery of the 10 January Promotions and Awards 


Promotions Announced 3 October 2015

Petty Officer Liam Breslin was advanced to Chief Petty Officer

Chief Petty Officer 

 

Petty Officer Ian Bennett was advanced to Petty Officer Second Class

PO2

 

Cadet Jace Roberts was advanced to Seaman

Seaman

 

Cadet Jacob Yoder was advanced to Seaman Apprentice

Seaman Apprentice 

 

League Cadet Russell Weber graduated from the NLCC and advanced from TS Columbia to the Challenger Division.

Also see photo gallery of the 8 November Promotions and Awards and CPO Breslin's Pinning 


Promotions Announced 3 October 2015

Petty Officer Noah Jones was advanced to Petty Officer First Class

PO1

Also see photo gallery of the 4 October Promotions and Awards 


Promotions Announced 12 September 2015

League Petty Officer Cody Ward was advanced to League Petty Officer First Class

L-PO1

 

League Cadets Kaiden Busic and Russell Webber were advanced to League Petty Officer Third Class

L-PO3

 

League Cadet Kaiden Busic graduated from the NLCC and advanced from TS Columbia to the Challenger Division.

Also see photo gallery of the 12 September Promotions and Awards 


Promotions Announced 7 June 2015

NLCC PO3 Matthew Plale was promoted to Petty Officer Second Class (PO2)

League PO2 

 

Also see photo gallery of the 7 June Promotions and Awards and Drill Activities


Promotions Announced 25 April 2015

Cadet Samantha Tyssee was advanced to Seaman Apprentice (Temporary)

Seaman Apprentice 

 

Also see photo gallery of the 25 April Promotions and Awards and Drill Activities


 

Promotions Announced 15 March 2015

Petty Officer Noah Jones was advanced to Petty Officer Second Class

PO2

 

League Petty Officer Cody Ward was advanced to League Petty Officer Second Class

LPO2

 

Cadet Ian Bennett was advanced to Petty Officer Third Class

PO3

 

Cadets William Ferreira and Gregory Plale were advanced to Seaman

Seaman

 

League Cadet Kaiden Busic was advanced to Able Cadet

 

 

Also see photo gallery of the 15 March Promotions and Awards


 

Awards Announced 11 November 2018

PO2 Cody Ward was awarded the Color Guard ribbon (3rd award)

Color Guard

INST Elizabeth Noll and NSCC Cadets Jermaine Almazan and Miriam Elkins were awarded the 2nd Year Ribbon.

2nd Year Ribbon 

 

NSCC Cadets Ashton Gordon, Julian Uribe, and Jaden Williams were awarded the 1st Year Ribbon.

1st Year Ribbon 

 

Also see photo gallery of the November Promotions and Awards


Awards Announced 14 October 2018

PO3 Barbara Eatmon, SA Jessica Boyer, and LC1 Jonathon Tanner were awarded the Citation Ribbon as Challenger Division and TS Columbia Cadets of the Quarter.

Citation Ribbon 

 

NSCC SA Rachel Buege was awarded the Academic Achievement ribbon.

Academic Achievement

INSTs Randy Boyer and Cody Webster, and SA Jessica Boyer, were awarded the 2nd Year Ribbon.  

2nd Year Ribbon 

 

NSCC Cadet Adrian Diaz Del Campo and NLCC Cadet Dominic Roberts were awarded the 1st Year Ribbon.  

1st Year Ribbon 

 

PO3 Barbara Eatmon was recognized for having completed Petty Officer Leadership Academy.

SA Rachel Buege was recognized for having completed Basic Medical Training.

Cadets Pablo Gomez and Dylan Suleiman were recognized for having completed Navy League Orientation. 

L-PO3 Adrian Diaz del Campo and Cadet Pablo Gomez were discharged from TS Columbia and transferred to Challenger Division.

 

Also see photo gallery of the October Promotions and Awards


Awards Announced 3 June 2018

CPO Greg Plale and L-PO1 Lori Ash were awarded the Navy League of the United States Youth Medal as the Challenger Division and TS Columbia Cadets of the Year (respectively).

NLUS Medal

 

CPO Greg Plale and L-PO1 Lori Ash were awarded the Sons of the American Revolution Good Citizenship Medal, and LPO3 Adrien Diaz DelCampo was awarded the SAR pin.

SAR Medal

 

L-PO3 Adrian Diaz del Campo was awarded the NSCC/NLCC Service Ribbon.

Service Ribbon

 

CPO Greg Plale was awarded the 5th Year Ribbon.

5th Year Ribbon

 

PO3 Lydia Elkins and PO3 Symeon Elkins were was awarded the 3rd Year ribbon.

3rd Year Ribbon

 

SN Danan Chott was awarded the 2nd Year Ribbon.  

2nd Year Ribbon 

 

SA Rachel Buege was recognized for having completed Winter Training.

 

CPO Gregory Plale and PO3 Symeon Elkins were discharged from the USNSCC upon their graduation.

L-PO3 Adrian Diaz del Campo was discharged from TS Columbia and transferred to Challenger Division.

 

Also see photo gallery of the June Promotions and Awards


Awards Announced 26 May 2018

PO2 Samantha Tyssee was awarded the Sons of the American Revolution Good Citizenship Award

SAR Medal

 

PO2 Samantha Tyssee was discharged from the USNSCC upon her enlistment in the U.S.M.C.

 

Also see photo gallery of the May Promotions and Awards


Awards Announced 15 April 2018

NSCC SN Liam Young was awarded the Recruiting Incentive ribbon; this was his third award.

Recruiting Ribbon 

 

NSCC SN Liam Young and NSCC Cadet Dylan Phan qualified as Expert Marksmen.  

Expert Marksman 

 

NLCC APC Dylan Suleiman was awarded the 2nd Year Ribbon.  

2nd Year Ribbon 

 

NSCC SN Liam Young completed USN Recruiting Office Duty.  

 

Also see photo gallery of the April Promotions and Awards


Awards Announced 11 March 2018

NSCC Cadets PO3s Cody Ward and Barbara Eatmon, and NLCC Cadet PO1 Lori Ash were awarded the Recruiting Incentive ribbon.

Recruiting Ribbon 

 

NSCC Cadets PO1 Gregory Plale; PO2 Samantha Tyssee; PO3s Barbara Eatmon, Lydia Elkins, Symeon Elkins, and Cody Ward; SNs Danan Chott and Camden Mathews; and SAs Daniel Alonson, Jessica Boyer, and Kaden Busic qualified as Expert Marksmen.  

Expert Marksman 

 

NLCC Cadets PO1 Lori Ash; ABC Adrian Diez del Campo; APCs Dylan Suleiman and Gavin Thompson; and Cadets Rowdy Fosbinder and Mason Worrlein qualified as Expert Marksmen.  

Expert Marksman 

 

NLCC Cadets Wesley Eatmon, Zane Fosbinder, and Pablo Gomez qualified as Sharpshooter Marksmen.

Sharpshooter 

 

NSCC Cadet Miriam Elkins qualified for the Marksmanship Ribbon

Marksmanship 

 

NSCC Cadet PO2 Samantha Tysee was awarded the 4th Year Ribbon.

4th Year Ribbon 

 

NSCC Cadet SN Camden Mathews and NLCC Cadets Rowdy and Zane Fosbinder were awarded the 2nd Year Ribbon.  

2nd Year Ribbon 

 

NLCC Cadet Pablo Gomez was awarded the 1st Year Ribbon.  

1st Year Ribbon

 

NSCC Cadet PO3 Cody Ward completed USN Recruiting Office Duty.  

NSCC PO2 Samantha Tysee completed Master at Arms (MAA) Training.  

 

Also see photo gallery of the March Promotions and Awards


Awards Announced 10 February 2018

NSCC PO1 Gregory Plale was named Cadet of the Year

NSCC PO1 Gregory Plale received the Esprit-de-Corps award.

NLCC Cadet Gavin Thompson received the Endeavor Award

INST Kim Plale received the Instructor o the Year Awad.

NSCC PO1 Gregory Plale and PO3 Cody Ward were named Sailors of the Quarter.

 

NSCC SN Barbara Eatmon was awarded the NSCC Citation ribbon as Honor Cadet at Basic Medical training.

Citation Ribbon

 

NSCC PO3 Lydia Elkins and SN Barbara Eatmon were awarded the Community Service ribbon.

Community Service

 

NSCC PO2 Samantha Tyssee, PO3 Cody Ward, and SN Barbara Eatmon  were awarded the Academic Achievement ribbon.

Academic Achievement

 

NSCC SA Rachel Buege and SR Dylan Phan, and NLCC PO1 Lori Ash and APC Adrian Diaz-del-Campo were awarded the Physical Fitness ribbon.

Physical Fitness

 

NSCC PO2 Gregory Plale was awarded the Staff Cadet ribbon.

Staff Cadet

 

INST Kim Plale was awarded the 3rd Year ribbon.

3rd Year Ribbon

 

NSCC Cadets Jermaine Almazan, Miriam Elkins, and Dylan Phan were awarded the First Year ribbon.

1st Year Ribbon

 

NSCC PO3 Cody Ward completed Petty Officer Leadership Academy (POLA).

NSCC SN Camden Mathews completed Master at Arms (MAA).

NSCC SA Daniel Alonso, NLCC PO1 Lori Ash and APC Adrian Diaz-del-Campo completed Rock Climbing.

SN Barbara Eatmon completed Basic Medical, at which she was Honor Cadet.

 

Also see photo gallery of the February Promotions and Awards


Awards Announced 14 January 2018

NSCC SA Danan Chott and NLCC Cadet Gavin Thompson were named Sailors of the Quarter.

 

NSCC PO2 Samantha Tyssee was awarded the NSCC Citation ribbon as Honor Cadet at MAA training.

Citation Ribbon

 

INST Randy Boyer was awarded the Escort Officer ribbon.

Escort Ribbon

 

NSCC SA Jessica Boyer and SA Danan Chott, and NLCC APC Adrian Diez del Campo and LPO2 Heidi Ash were awarded the Academic Achievement ribbon.

Academic Achievement

 

NSCC SA Jessica Boyer was awarded the Unit Commendation ribbon as a member of the Honor Company at Recruit Training.

Unit Commendation

 

NSCC PO2 Gregory Plale was awarded the Staff Cadet ribbon.

Staff Cadet

 

NSCC Cadet Mason Flowers and NLCC Cadet Wesley Eatmon were awarded the First Year ribbon.

1st Year Ribbon

 

NSCC SA Jessica Boyer completed Recruit Training.

 

NSCC SA Danan Chott completed STEM SeaPerch Training.

 

NSCC SA Liam Young completed Petty Officer Leadership Academy (POLA).  

 

Also see photo gallery of the January Promotions and Awards


Awards Announced 17 December 2017

NSCC Cadet Gavin Thompson was awarded the Academic Achievement ribbon.

Academic Achievement

 

NSCC SN Barbara Eatmon and Cadet Rachel Buege, and NLCC APC Adrian Diaz del Campo were awarded the Second Year ribbon.

2nd Year Ribbon

 

NSCC Cadets Mason Flowers and Jessica Boyer, and NLCC Cadets Gavin Thompson and Jaden Flowers, were awarded the First Year ribbon.

1st Year Ribbon

 

NSCC Cadet Jessica Boyer was awarded the NSCC/NLCC Service Ribbon.

Service Ribbon

 

Also see photo gallery of the December Promotions and Awards


Awards Announced 12 November 2017

NSCC Cadets Barbara Eatmon, Abigail Reyes, Madeleine Winchester, Jessica Boyer, Samantha Tyssee, and Simeon Elkins, and NLCC Cadet Gavin Thompson, were awarded the Physical Fitness ribbon.

Physical Fitness

 

NSCC Cadet Simeon Elkins completed the Scuba and Ceremonial Honor Guard Trainings.

Also see photo gallery of the November Promotions and Awards


Awards Announced 15 October 2017

SN Simeon Elkins was recognized as Sailor of the Quarter.

 

Cadets Daniel Alonso, Lydia Elkins, Camden Mathews, and Cody Ward  were awarded the Physical Fitness Ribbon.

Physical Fitness

 

Also see photo gallery of the October Promotions and Awards


Awards Announced 10 September 2017

L-PO2 Heidi Ash and Jessica Boyer were recognized as Sailor of the Quarter.

 

NSCC Cadets Cody Ward and Abigail Reyes and NLCC Cadet Jessica Boyer were awarded the Academic Achievement Ribbon. This is Cadet Ward’s 6th award.

Academic Achievement

 

SN Camden Mathews was awarded the Unit Commendation Ribbon at Recruit Training.

Unit Commendation

 

NSCC Cadets Danan Chott and Barbara Eatmon were awarded the Physical Fitness Ribbon.

Physical Fitness

 

NLCC Cadet Heidi Ash was awarded the 3rd Year Ribbon.

3rd Year Ribbon

 

NSCC Cadets Liam Young, Cody Ward, and Abigail Reyes were awarded the 2nd Year Ribbon.

 2nd Year Ribbon

NSCC Cadets Madeleine Winchester and Danan Chott and NLCC Cadets Dylan Suleiman and Mason Worrlein were awarded the 1st Year Ribbon.

1st Year Ribbon

 

The following Training Completions were announced:

SN Cody Ward completed MAA Training.

SN Barbara Eatmon completed Photojournalism Training.

SN Camden Mathews completed Recruit Training.

 

 Also see photo gallery of the September Promotions and Awards


Awards Announced 11 June 2017

Cadets Cody Ward, Danan Chott, Madeline Winchester, and Camden Mathews were awarded the Physical Fitness Ribbon. This is Cadet Ward's second award.

Physical Fitness

 

PO3 Samantha Tyssee and SN Cody Ward were awarded the Color Guard Ribbon.

Color Guard

 

CPOs Ian Bennett and Noah Jones were awarded the 5th Year Ribbon.

5th Year Ribbon

 

PO2 Gregory Plale was awarded the 4th Year Ribbon.

4th Year Ribbon

 

Cadets Daniel Alonso and Jacob Yoder were awarded the 3rd Year Ribbon.

3rd Year Ribbon

 

Cadets Camden Mathews, Rowdy Fosbinder, and Zane Fosbinder were awarded the 1st Year Ribbon.

1st Year Ribbon

 

Fair Winds and Following Seas to CPOs Ian Bennett and Noah Jones, and SA Jacob Yoder upon their graduation from high school.

 

CPO Noah Jones was awarded the PSW Scholarship.

 

Cadets of the Quarter were PO2 Gregory Plale (NSCC) and League Cadet Adrian DiazDelCampo (NLCC)

 

Also see photo gallery of the June Promotions and Awards


Awards Announced 9 April 2017

Cadet Abigail Reyes was awarded the Physical Fitness Ribbon.

Physical Fitness

 

PO3 Samantha Tyssee and Cadet Jacob Yoder were awarded the 3rd Year Ribbon.

3rd Year Ribbon

 

Cadet Osvaldo Castro was awarded the 1st Year Ribbon.

1st Year Ribbon

 

CPO Jones was recognized for completing Discovery Training.

Cadet Daniel Alonso was recognized as the NSCC Cadet of the Quarter.

 

Also see photo gallery of the April Promotions and Awards


Awards Announced 12 March 2017

CPO Ian Bennett and Cadets Lydia and Symeon Elkins were awarded the Academic Achievement Award. This is CPO Bennett’s 7th and Lydia Elkins’ 2nd award.

Academic Achievement

 

Cadets Lydia and Symeon Elkins were awarded the 2nd Year Ribbon.

2nd Year Ribbon

 

Cadet Barbara Eatmon was awarded the 1st Year Ribbon.

1st Year Ribbon

 

Also see photo gallery of the March Promotions and Awards


Awards Announced 15 January 2017

Cadet Symeon Elkins was awarded the NSCC Citation Ribbon as Honor Cadet at NSCC Culinary Training.

Citation Ribbon

 

NLCC PO3 Jessica Boyer was awarded the Academic Achievement Ribbon.

Academic Achievement

 

NLCC Cadet Adrian Diaz del Campo was awarded a Unit Commendation Ribbon at NLCC Orientation.

Unit Commendation

 

NSCC PO3 Gregory Plale was awarded the Staff Cadet Ribbon.

Staff Cadet

 

NLCC PO3 Jessica Boyer was awarded the 2nd Year Ribbon.

2nd Year Ribbon

 

NSCC SA Liam Young was awarded the 1st Year Ribbon.    

1st Year Ribbon

 

Also see photo gallery of the January Promotions and Awards

 

NSCC Training Completions

Cadet Samantha Tyssee completed Petty Officer Leadership Academy (POLA).

CPO Noah Jones and Cadet Lydia Elkins completed Rappelling and Rock Climbing.

Cadets Barbara Eatman, Abigail Reyes, Cody Ward, and Liam Young completed Recruit Training.

Cadet Symeon Elkins completed Culinary Training.

 

NLCC Training Completions

NLCC PO3s Lori Ash and Jessica Boyer completed Petty Officer Leadership Academy (POLA).

NLCC Cadet Adrian Diaz del Campo completed NLCC Orientation.

 

Also see photo gallery of the training completions announced in January


Awards Announced 11 December 2016

Cadet Lydia Elkins was named Sea Cadet of the Quarter.

 

Cadet Mark Negus was named League Cadet of the Quarter.

 

Cadet Barbara Eatmon was discharged from TS Columbia and transferred to Challenger Division.

 

League Cadet John McShefferty was  awarded the 2nd Year Ribbon.

2nd Year Ribbon

 

Cadets Abigail Reyes and Cody Ward and League Cadet Hunter Vlasis were awarded the 1st Year Ribbon.

1st Year Ribbon

 

Also see photo gallery of the December Promotions and Awards


Awards Announced 13 November 2016

Cadet Cody Ward was awarded the NSCC Community Service Ribbon.

Community Service

 

Cadets Andrew Negus, Aiden O’Brien, and Lori Ash were awarded the Physical Fitness Ribbon.

Physical Fitness

 

Cadets Emma Jones and Andrew Negus were awarded the 2nd Year Ribbon.

2nd Year Ribbon

 

Cadets Adrian Diaz Del Campo and Darnell Jackson were awarded the 1st Year Ribbon.

1st Year Ribbon

 

Cadet Mi-Cha O'Brien was recognized for completed trainings.

 

Cadet Mi-Cha O'Brien was discharged from the NLCC.

 

Also see photo gallery of the November Promotions and Awards


Awards Announced 9 October 2016

Cadet Breyden Scates was awarded the NSCC Citation as Honor Cadet at his summer training.

Citation Ribbon

 

Cadets Lydia Elkins and Andrew Negus were awarded the Academic Achievement Ribbon; this is Cadet Negus’ second award.

Academic Achievement

 

CPO Noah Jones and Cadets Lydia Elkins and Jessica Boyer were awarded the Physical Fitness Ribbon.

Physical Fitness

 

Cadets Emma Jones and Andrew Negus were awarded the 2nd Year Ribbon.

2nd Year Ribbon

 

Cadets Adrian Diaz Del Campo and Darnell Jackson were awarded the 1st Year Ribbon.

1st Year Ribbon

 

Cadets Breyden Scates, Dahlia Alonso, and Anthony Cortes were recognized for completed trainings.

 

Cadet Dahlia Alonso was discharged from the NLCC.

 

CPO Noah Jones received a Special Award from the U.S. Army.

Also see photo gallery of the October Promotions and Awards


Awards Announced 11 September 2016

CPO Ian Bennett and League Cadet Barbara Eatmon were recognized as Cadets of the Quarter.

 

PO1 Gregory Plale was awarded the Community Service Ribbon; this is his 4th award.

Community Service

 

CPO Ian Bennett and Cadets Cody Ward and Mark Negus were awarded the Academic Achievement Ribbon.

Academic Achievement

 

Cadet Barbara Eaton was awarded the Physical Fitness Ribbon.

Physical Fitness

 

Cadets Matthew Plale and Cody Ward were awarded the NSCC/NLCC Service Ribbon.

Service Ribbon

 

CPO Ian Bennett and Cadets Matthew Plale and Cody Ward were awarded the 4th Year Ribbon.

4th Year Ribbon

 

Cadets Kayden Busic, Aiden O'Brien, Lori Ash, and Mark Negus were awarded the 2nd Year Ribbon.

2nd Year Ribbon

 

Cadets Liam Young, Lydia and Simeon Elkins, Joshua Balavram, and Barbara Eatmon were awarded the 1st Year Ribbon.

1st Year Ribbon

Also see photo gallery of the September Promotions and Awards


Awards Announced 5 June 2016

SA Daniel Alonso, PO3 Gregory Plale, and CPO Noah Jones were recognized as NSCC Sea Cadet of the Quarter.

 

APC Liam Young, APC Mi-Cha O'Brien, and APC Jessica Boyer were recognized as NLCC Sea Cadet of the Quarter.

 

CPO Noah Jones, PO3 Gregory Plale, and L-PO1 Matthew Plale were awarded the Community Service Ribbon; this was PO3 Plale’s 5th award.

Community Service

 

League Cadet Emma Jones was awarded the Physical Fitness Ribbon.

Physical Fitness

 

CPO Liam Breslin was discharged upon his graduation. Fair Winds and Following Seas!

Also see photo gallery of the June Promotions and Awards


Awards Announced 14-15 May 2016

NLCC Cadet Dahlia Alonso received the Academic Achievement Ribbon.

Academic Achievement

 

CPO Noah Jones received the Color Guard Ribbon.

Color Guard 

 

CPO Noah Jones received the 4th Year Ribbon.

4th Year Ribbon 

PO3 Gregory Plale and Cadet Jace Roberts received the 3rd Year Ribbon.

3rd Year Ribbon

SA Daniel Alonso received the 2nd Year Ribbon.

2nd Year Ribbon

Also see photo gallery of the May Promotions and Awards


Awards Announced 3 April 2016

NLCC Cadet Joshua Jackson received the Community Service Ribbon.

Community Service

 

NSCC PO1 Ian Bennett, NSCC Cadet Andrew Negus, and NLCC Mark Negus received the Academic Achievement Ribbon; this was PO1 Bennett’s 4th award.

Academic Achievement

 

NSCC PO1 Ian Bennett received the Staff Cadet Ribbon. s

Staff Cadet 

 

NSCC Cadet Antonio Reyes and NLCC Cadets Jessica Boyer and Andrew Reyes received the 1st Year Ribbon.

1st Year Ribbon

NLCC Cadet Mark Negus received the Bronze Boot Appurtenance for completing NLCC Orientation.

Bronze Boot

 

NLCC Cadet Mark Negus received the NLCC XO Award.

 

Also see photo gallery of the April Promotions and Awards


Awards Announced 6 March 2016

NLCC Cadet Adrianna Dubiel was awarded the Military Bearing award.

 

NLCC Cadets Dahlia Alonso and Mi-Cha O'Brien were awarded the Unit Commendation for being in the Honor Company at NLCC Orientation.

Unit Commendation 

 

NLCC Cadet Dahlia Alonso was awarded the Physical Fitness ribbon.

Physical Fitness

 

NLCC Cadets Dahlia Alonso, Adrianna Dubiel, and Mi-Cha O'Brien were awarded the 1st Year ribbon.

1st Year Ribbon

 

NLCC Cadets Dahlia Alonso and Mi-Cha O'Brien were awarded the Bronze Boot appurtenance for completing NLCC Orientation.

Bronze Boot

Also see photo gallery of the March Promotions and Awards


Awards Announced 7 February 2016

NLCC Cadet Matthew Plale was awarded the Citation Ribbon as Honor Cadet at Winter Training.

Citation Ribbon 

 

NSCC Cadet Andrew Negus and NLCC Cadets Heidi Ash, Lori Ash, and Liberty Landenberg were awarded the Unit Commendation Ribbon

Unit Commendation 

 

NLCC Cadet Liam Young was awarded the Esprit-de-Corps Award.

 

NSCC Cadets Brendan Day and Joshua Shannahan, and NLCC Cadet Lori Ash completed CERT Training.

 

NSCC Cadets Kaiden Busic, Andrew Negus, and Aiden O'Brien completed Recruit Training.

Bronze Boot

NLCC Cadets Heidi Ash, Lori Ash, Liberty Landenberg, and Liam Young completed NLCC Orientation.

Bronze Boot

 

NSCC Cadets Gregory Plale and Jace Roberts completed Petty Officer Leadership Academy

Leadership Torch

 

NLCC Cadet Matthew Plale completed NLCC Petty Officer Leadership Academy.

Leadership Torch

 

NLCC Cadet Cody Ward completed NLCC Master-at-Arms/Unarmed Combat Training.

MAA Shield

 

Also see photo gallery of the February Promotions and Awards


Awards Announced at 16 January 2016 Annual Awards Banquet

Scholastic Excellence:  NLCC PO1 Cody Ward and NSCC PO2 Ian Bennett

Military Bearing:  NLCC Adrianna Dubiel and NSCC SR Kaiden Busic

Endeavor Award (striving to be the best they can be):  NLCC PO2 Matthew Plale and NSCC PO2 Ian Bennett

Esprit de Corps (enthusiasm and devotion):  NLCC Cadet Liam Young and NSCC SN Gregory Plale

XO’s Enterprise Award (Promise for the future):  NLCC Cadet Mark Negus and NSCC SA Jacob Yoder

Sailor of the Quarter:  Q1 NLCC PO3 Cody Ward and NSCC PO1 Liam Breslin; Q2 NLCC APC Kaiden Busic and NSCC PO3 Ian Bennett; Q3 NLCC PO2 Matthew Plale and NSCC SR Jacob Yoder

Instructor of the Year:  NLCC Kim Plale and NSCC Hannah Alonso

Officer of the Year:  NLCC ENS Shannon Ward and NSCC WO Scott Crisp

Cadet of the Year:  NLCC PO1 Cody Ward and NSCC CPO Liam Breslin

The unit also bid goodbye to WO Scott Crisp, and thanked him for his years of service to our unit. Fair Winds and Following Seas!

 

Also see photo gallery of the 16 January Promotions and Awards


Awards Announced 10 January 2016

NLCC Cadet Cody Ward was awarded the Community Service Ribbon.

Community Service

 

NSCC Cadet Daniel Alonso was awarded the NSCC Recruiting Incentive Ribbon

Recruiting Ribbon

 

NLCC Cadet Matthew Plale was awarded the Color Guard Ribbon

Color Guard

 

NSCC Cadet Daniel Alonso was awarded the NSCC/NLCC Prior Service Ribbon

Service Ribbon

 

NSCC Cadet Angel Schwartz was awarded the Second Year Ribbon

2nd Year

 

NSCC Cadet Andrew Negus and NLCC Cadets Heidi Ash, Lori Ash, Cadet Jackson, Emma Jones, Liberty Landenberg, and Liam Young were awarded the First Year Ribbon

1st Year Ribbon

 

Also see photo gallery of the 10 January Promotions and Awards


Awards Announced 6 December 2015

SN Jace Roberts was awarded the Community Service Ribbon.

Community Service

 

LPO1 Cody Ward was awarded the Physical Fitness Ribbon; this is his 2nd award.

Physical Fitness

 

Cadet Kaiden Busic was awarded the NSCC/NLCC Prior Service-Ribbon.

Service Ribbon

 

NSCC Cadets Kaiden Busic, Aiden O’Brien, and Joshua Shanahan, and NLCC Cadet Mark Negus, were awarded the 1st Year Ribbon.

1st Year Ribbon

 

SN Jace Roberts was awarded the Bronze S for completing NSCC STEM training.

STEM device

 

Also see photo gallery of the 6 December Promotions and Awards and CPO Breslin's Pinning 


Awards Announced 8 November 2015

Cadet Daniel Alsonso was awarded the Community Service Ribbon; this is his second award.

Community Service

Also see photo gallery of the 8 November Promotions and Awards and CPO Breslin's Pinning 


Awards Announced 3 October 2015

PO3 Ian Bennett was awarded the Community Service Ribbon; this is his second award.

Community Service

 

PO1 Noah Jones was awarded the Academic Achievement Ribbon.

Academic Achievement

 

PO3 Ian Bennett was awarded the Physical Fitness Ribbon.

Physical Fitness

 

L-PO1 Cody Ward was awarded the Color Guard Ribbon.

Color Guard

 

PO3 Ian Bennett was awarded the Marksmanship Ribbon.

Marksmanship

 

PO1 Noah Jones was awarded the Third Year Ribbon.

Third Year

 

League Cadet Daniel Vera was awarded the Second Year Ribbon.

2nd Year

Also see photo gallery of the 4 October Promotions and Awards


Awards Announced 12 September 2015

Sea Cadet Jacob Yoder and League Cadet Matthew Plale were awarded the NSCC Citation.

Citation Ribbon

Sea Cadet Samantha Tyssee was awarded the Community Service Ribbon. This is her 4th award.

Community Service

League Cadet Cody Ward was awarded the Academic Achievement Ribbon. This is his 4th award.

Academic Achievement

League Cadets Matthew Plale and Cody Ward were awarded the 3rd Year Ribbon.

Third Year

Sea Cadets Daniel Alonso, Angel Schwartz, and Jacob Yoder were awarded the 1st Year Ribbon.

1st Year Ribbon

Also see photo gallery of the 12 September Promotions and Awards 


Awards Announced 7 June  2015

PO2 Cody Ward, NLCC was awarded the Sons of the American Revolution Good Citizenship Medal and Ribbon by Mr. Philip Hinshaw of the SAR.

SAR Medal

 

The following cadets were awarded the Sailor of the Quarter:

NLCC: PO2 Cody Ward and ABC Kaiden Busic

NSCC: PO1 Liam Breslin and PO3 Ian Bennett  

 

PO3 Ian Bennett, SN Gregory Plale, and SN William Ferreira were awarded the Community Service Ribbon. This was SN Plale’s 5th award.

Community Service 

 

ABC Russell Weber was awarded the Academic Achievement Ribbon.

Academic Achievement

 

SA(t) Samantha Tyssee was awarded the NLCC Service Ribbon.

Service Ribbon 

 

PO1 Liam Breslin was awarded the 5th Year Ribbon.

5th Year Ribbon 

 

SN William Ferreira was awarded the 3rd Year Ribbon.

Third Year

 

SN Gregory Plale, SA Sebastian Ferreira, and SA Jace Roberts were awarded the 2nd Year Ribbon.

2nd Year

 

NSCC SA(t) Samantha Tyssee and NLCC Cadet Kaley Velazquez were awarded the 1st Year Ribbon.

1st Year Ribbon 

 

Also see photo gallery of the 7 June Promotions and Awards and Drill Activities


Awards Announced 25 April 2015

Cadet Daniel Alonso was discharged from TS Columbia and transferred to the Challenger Division

Crests

 

Petty Officer Ian Bennett was awarded the 3rd Year Service Ribbon after completing two years in the NLCC.

Third Year

 

Also see photo gallery of the 25 April Promotions and Awards and Drill Activities


 

Awards Announced 15 March 2015

Cadet Samantha Tyssee was discharged from TS Columbia and transferred to the Challenger Division

Crests

 

Cadets Gregory Plale, Cody Ward, and Matthew Plale were awarded the Academic Achievement Ribbon. This was the third award for Ward and the second for both Plales.

Academic Achievement

 

Cadet Daniel Alonso was awarded the 3rd Year Service Ribbon after completing two years in the NLCC.

Third Year

 

Cadet Osvaldo Castro was awarded the 2nd Year Service Ribbon after completing one year in the NLCC.

2nd Year

 

Also see photo gallery of the 15 March Promotions and Awards